Akita długowłosa różni się od standardowej długością i teksturą włosa. Tę cechę niesie gen recesywny i jeśli występuje i u matki i u ojca szczeniąt, w miocie obok standardowych szczeniąt pojawią się szczenięta długowłose. Choć, zgodnie ze wzrocem rasy, jest to wada dyskawalifikująca, tzn. taka akitka nie może uczestniczyć w wystawach, akity długowłose mają wielu amatorów na całym świecie.
Akity długowłose są cenione jako wspaniali psi towarzysze. Wielu znawców rasy podkreśla, że psy te mają łagodniejsze temperamenty i są łatwiejsze w wychowaniu. 
Dlatego akita długowłosa stanowi świetną „alternatywę” dla osób, które zawsze marzyły o akicie, ale nie miały wcześniej doświadczenia w wychowywaniu psa i jednocześnie nie planują wystaw.
Akity długowłose cieszą się dużą popularnością w Japonii. Organizowane są parady i „wystawy” Akit długowłosych, a w internecie znaleźć można równie dużo stron i blogów poświęconych akitom standardowym co i długowłosym.
Wpływ na rosnącą popularność akity długowłosej w Japonii ma z pewnością słynny Wasao - biały długowłosy akita, który zagrał sam siebie w filmie opowiadającym prawdziwą historię psa, który przemierzył Japonię w poszukiwaniu swojego pana.
Wasao jest znany również jako „Busakawa” co jest połączeniem dwóch słów: „busaku” i „ kawaii”, ponieważ Wasao jest „busaku da kedo kawaii”, co mniej więcej można przetłumaczyć jako „śliczny brzydal” :). Tak został opisany w blogu, od którego zaczęła się cała historia popularności Wasao.
Wasao został mianowany specjalnym ambasadorem UNESCO i ma promować „więzy człowieka z naturą, a także wagę życia”. 
Ponadto wystąpił w reklamie japońskiej kolei.
AKITA DŁUGOWŁOSA